05.10.2012 / 17:29

Адкрыты ліст вялікай групы гісторыкаў і простых людзей у абарону звольненага дацэнта Чарнякевіча: «Ацэнку будзем ставіць мы» далучайце свае подпісы праз каменты да гэтага артыкула 449

Вялікая група гісторыкаў і інтэлектуалаў выступіла з адкрытым лістом да міністра адукацыі Сяргея Маскевіча і кіраўніцтва Гродзенскага ўніверсітэта, у якім патрабуюць аднаўлення на працы дацэнта, кандыдата гістарычных навук Андрэя Чарнякевіча, звольненага пасля выхаду кнігі «Гродназнаўства», напісанай з ягоным удзелам. Прыводзім ліст цалкам.

Звольнены гісторык Андрэй Чарнякевіч.

Адкрыты ліст

да міністра адукацыі Рэспублікі Беларусь С. А. Маскевіча1997—2005 гг. быў рэктарам Гарадзенскага ўніверсітэта — НН.], да кіраўніцтва Гарадзенскага дзяржаўнага універсітэта імя Я.Купалы.

Навуковая супольнасць гісторыкаў як у Беларусі, так і за межамі краіны, з непакоем успрыняла звальненне з працы па надуманых прычынах дацэнта ГрДУ вядомага гісторыка Андрэя Чарнякевіча.
Абставіны звальнення сведчаць, што сапраўднай яго прычынай стала не парушэнне працоўнай дысцыпліны (два спазненні на лекцыю і замена з калегай па дазволе кіраўніка), а ўдзел А. Чарнякевіча ў напісанні кнігі «Гродназнаўства».
У найгоршых традыцыях камуністычнага таталітарызму некаторыя службовыя асобы праявілі недарэчную «ідэалагічную пільнасць» адносна працы, якая прайшла прафесійнае рэцэнзаванне, двойчы друкавалася ўніверсітэцкім выдавецтвам і рэкамендавана да ўжывання ў гарадзенскіх школах на факультатыўнай аснове.
У прыватнасці, раздражненне чыноўнікаў выклікала змяшчэнне ў кнізе гістарычных і дзяржаўных сімвалаў Беларусі — герба «Пагоні» і бел-чырвона-белага сцяга.
Сп. Андрэй Чарнякевіч — прафесійны гісторык, які стварае свае працы, кіруючыся навуковым сумленнем, а не ідэалагічнымі інструкцыямі чарговай улады.
Ягонае звальненне мы ўспрымаем як пераслед за навуковую добрасумленнасць, як забарону на прафесію. Трэба адзначыць, што гэта далёка не першы падобны выпадак у найноўшай гісторыі Беларусі. Для некаторых чыноўнікаў становіцца нормай практыка выгнання з працы прадстаўнікоў гуманітарных навук, якія імкнуцца прафесійна выконваць свае абавязкі.
Чакаем ад кіраўніцтва ўніверсітэта і Міністэрства адукацыі аднаўлення на пасадзе кваліфікаванага спецыяліста-выкладчыка, які за 11 гадоў працы не меў ніводнага спагнання. Нагадваем, што апошнюю ацэнку як прарэктару С. У. Агіявец, так і рэктару Я. А. Роўбу, міністру С. А. Маскевічу ды іншым датычным да справы асобам, будзем ставіць мы, гісторыкі.

1. Аляксандр Краўцэвіч (Гродна), доктар гістарычных навук.

2. Алесь Смалянчук (Гродна), доктар гістарычных навук.

3. Яўген Мірановіч (Беласток), доктар габілітаваны.

4. Генадзь Сагановіч (Менск), кандыдат гістарычных навук.

5. Аляксандр Радзюк (Гродна), кандыдат гістарычных навук.

6. Юрый Гардзееў (Кракаў), доктар габілітаваны.

7. Ліля Коўкель (Кракаў), PhD.

8. Ежы Мілеўскі (Беласток), PhD.

9. Здэнек Драгун (Прага), PhD.

10. Івана Багачова (Прага), PhD.

11. Мечыслаў Яцкевіч (Ольштын), доктар габілітаваны.

12. Алег Латышонак (Беласток), доктар габілітаваны.

13. Уладзімір Ляхоўскі (Менск), кандыдат гістарычных навук.

14. Ігар Кузняцоў (Менск), кандыдат гістарычных навук.

15. Яраслаў Іванюк (Беласток), магістр.

16. Анатоль Вялікі (Менск), кандыдат гістарычных навук.

17. Ірына Кашталян (Менск), PhD.

18. Вольга Шаталава (Менск), PhD.

19. Аляксандр Фядута (Менск), кандыдат філалагічных навук.

20. Захар Шыбека (Хайфа), доктар гістарычных навук.

21. Алесь Пашкевіч (Менск), кандыдат гістарычных навук.

22. Пётра Рудкоўскі (Канвелішкі Воранаўскага раён — Варшава), дактарант Варшаўскага ўніверсітэта.

23. Ганна Энгелькінг (Варшава), PhD.

24. Сяргей Харэўскі (Менск), магістр мастацтвазнаўства.

25. Ірына Дубянецкая (Менск), PhD.

26. Ганна Паўлоўская (Варшава), кандыдат гістарычных навук.

27. Юры Бачышча (Менск), кандыдат гістарычных навук.

28. Алесь Белы (Менск), PhD.

29. Ірына Лаўроўская (Брэст), PhD.

30. Андрэй Кіштымаў (Менск), кандыдат гістарычных навук.

31. Дарота Міхалюк (Торунь), доктар габілітаваны.

32. Міхаіл Карневіч (Гродна), журналіст.

33. Ларыса Міхайлік (Гродна), PhD.

34. Наталка Бабіна (Мінскі раён), пісьменніца.

35. Андрэй Дынько, шэф-рэдактар «Нашай Нівы».

36. Алесь Герасіменка (Менск), загадчык сектарам эканамічнай палітыкі «Экономической газеты».

37. Валеры Мазынскі (Менск) — рэжысэр. Засл. Дзеяч мастацтваў, Лаўрэат Дзяржаўнай прэміі БССР

38. Маргарыта Тарайкевіч (Менск), магістр сацыяльна-педагагічных навук.

39. Андрэй Сірацінін (Брэст), студэнт 4га курса гістфака БрДУ

40. Таццяна Луцэвіч (Менск), кандыдат гістарычных навук

41. Зміцер Каспяровіч (Менск), музэйная справа, ахова помнікаў гісторыі і культуры (БДУКіМ).

42. Васіль Аўраменка (Магілёў), лекар-неўролаг, аматар гісторыі, Магілёў.

43. Андрэй Аляхновіч, краязнавец.

44. Пётра Мурзёнак(Атава, Канада) , доктар медычных навук.

45. Юрась Ускоў (Менск), журналіст.

46. Сяргей Супрановіч (Вілейка),.

47. Алег Гардзіенка (Менск), вэб-рэдактар сайта «Наша Ніва», гісторык.

48. Віктар Галоўчыц (Магілёў)

49. Святлана Калінкіна (Менск), шэф-рэдактар «Народнай волі».

50. Віктар Малышчыц (Менск),. старэйшы выкладчык БДУ.

51. Эла Сабаленка (Менск), кандыдат гістарычных навук.

52. Вадзім Сугойдзь (Менск), сталяр, у былым жыцці гісторык.

53. Юля Дарашкевіч (Менск), журналіст, студэнтка гарадзенскага гістфака 1998—2003 гг.

54. Алесь Пілецкі (Менск), журналіст, магістр гісторыі Беларусі, у 2001–2006 гадах студэнт Гістарычнага факультэта Гродзенскага універсітэта.

55. Дзмітрый Кухлей (Масты), магістр палітычных навук, магістр міжнароднай эканомікі.

56. Арцём Ткачук (Ліда), студэнт гістфака ГрДУ 2007–2010

57. Iгар Панфiлаў, праграмiст, SCJP/SCWCD/DB2A (JNB, R.S.A.)

58. Валер Кісель (Горадня), інжынер-канструктар.

59. Зянон Пазьняк — археоляг, мастацтвазнавец, старшыня Беларускага Народнага Фронту, кіраўнік парляменцкай апазыцыі БНФ Вярхоўнага Савету 12-га скліканьня.

60. Уладзімір Някляеў (Менск)

61. Яўген Бойка (Познань), бакалаўр гістарычных навукаў

62. Лявон Баршчэўскі (Менск), кандыдат філялёгіі, літаратар, педагог

63. Павел Котаў, магістр гістарычных навук, дактарант Карлавага ўніверсітэта ў Празе.

64. Андрэй Янушкевіч — кандыдат гістарычных навук, дацэнт

65. Таццяна Чуліцкая (Вільня), магістр палітычных навук. Еўрапейскі гуманітарны ўніверсітэт (Літва).

66. Алесь Шадрын, Менск.

67. Алесь Зарэмбюк, дырэктар Беларускага Дому ў Варшаве.

68. Міхась Янчук, журналіст.

69. Таццяна Касатая (Гародня), магістр гістарычных навук.

70. Сямён Печанко, журналіст.

71. Аліна Коўшык (Гародня), журналістка, выпускніца Гарадзенскага гістарычнага факультэта.

72. Мiхась Злоцкi, прадпрымальнiк.

73. Глеб Лабадзенка, журналіст.

74. Уладзімер Агапончык (Полацк), выкладчык.

75. Пётра Пашкевіч (Францыя), доктар тэхнічных навук.

76. Зміцер Юрцэвіч, інжынер-праграміст, Наваполацк.

77. Аляксей Дзікавіцкі, кіраўнік Рэдакцыі інафрмацыйных праграм тэлебачання «Белсат».

78. Уладзіслаў Вялічка, старшыня Міжнароднага кансорцыума «ЕўраБеларусь».

79. Уладзімір Шыла, Салігорск.

80. Святлана Шыла, Салігорск.

81. Францішак Корзун (Менск), магістр сацыялогіі

82. Аксана Рудовіч, «Наша ніва», журналістка

83. Анатоль Івашчанка, канд. філ. навук

84. Васіль Савіч, Гродна.

85. Яўген Касцюкевіч, юрыст

86. Святланая Сендзер, магістр культуразнаўства Варшаўскага ўніверсітэіа, выпускніца аспірантуры гістфака БДУ

87. Алена Гапава, дацэнт, кафедра сацыялогii, Western Michigan University

88. Анатоль Сідарэвіч, гісторык

89. Віталь Быль, Выпускнік гістфака БДУ, навуковы супрацоўнік, краязнавец

90. Кастусь Шыталь (Глыбокае), журналіст, краязнаўца.

91. Андрэй Вышадок, Londan

92. Svyatlana Gregory, BSc, RIPHH, tutor (GB).

93. Яўген Янчук (г. Гайнаўка) магістр гісторыі

94. Зміцер Ягораў, журналіст

95. Сяргей Ваганаў, журналіст

96. Вольга Смалянчук, бакалаўр гістарычных і філасоўскіх навук (Гродна — Прага)

97. Максім Чарняўскі, Варшава-Менск, журналіст.

98. Андрэй Катлярчук, доктар гістарычных навук, выкладчык Стакгольмскага універсітэта.

99. Вадзім Шышко, навуковы супрацоўнік Пастаўскага раённага краязнаўчага музея.

100. Дзьмітры Вінчэўскі, Горадня

101. Аляксей Шэін, філолаг, журналіст

102. Аляксей Лявончык, перакладчык

103. Наталля Гардзіенка, кандыдат гістарычных навук

104. Аляксандр Дзікевіч (Горадня), гісторык, супрацоўнік турыстычнай сферы

105. Руслан Равяка, журналіст, краязнавец (Баранавічы)

106. Аляксей Дварэцкі (Менск), студэнт, будучы інжынэр-праграміст

107. Сяргей Русецкі, гісторык-этнолаг

108. Андрэй Суднік, інжынер-тэхнолаг на БЧ

109. Уладзімір Васілевіч, канд. філ. навук

110. Алена Васілевіч, пісьменніца

111. Аляксандр Сяргей, выпускнік гістфака ПДУ, навуковы супрацоўнік

112. Уладзіслаў Гурыновіч, студэнт 4-га курса бакаляўрскай праграмы «Культурная спадчына й турызм» ЭГУ, Вільня

113. Максiм Купрэеў, Berlin, PhD student in Egyptology, Freie Universität Berlin

Visiting Research Fellow, Johns Hopkins University (USA)

114. Лізавета Касмач, магістр гісторыі, дактарантка University of Alberta (Canada)

115. Андрэй Расінскі (Менск), культуролаг

116. Аляксандр Пагарэлы, магістр гуманітарных навук (БДУ)

117. Ігар Кузьмініч — старшы выкладчык кафедры тэорыі дзяржавы і права юрыдычныга факультэта Гродзенскага дзяржаўнага універсітэта імя Янкі Купалы

118. Zmicer Stankevič, kapitan daļnjaha plavaņnja. Honar maju.

119. Наталлія Доўнар, Ашмяны

120. Ірэна Падбярэская, архітэктар, Менск

121. Тарасаў Мікіта, Мінск, веб-распрацоўшчык

122. Зміцер Сухалет, студэнт гарадзенскага «гістфака» 2004—2009 гг.

123. Дзмiтры Кiенко, студэнт гiстфаку ГрДзУ 2001–2006, магiстр гicторыi, cупрацоунiк МУС 2010–2012

124. Андрэй Колас, гісторык, выкладчык. Ваўкавыск.

125. Павел Кириллов, Минск

126. Ірына Хурматава

127. Антон Барысенка, студэнт.

128. Валентина Чижевская, Беларусь, Минск, Германия

129. Алена Талапіла, магістр філасофіі

130. Віталь Бабін, журналіст

131. Антонина Якимович, инженер, Минск.

132. Усевалад Шлыкаў, журналіст

133. Яўген Федаровіч Юрыст

134. Наталля Макушына, журналіст

135. Васіль Лепеш, журналіст, выпускнік гістфак БДПУ

136. Вiталь Матусевiч — г. Жодзiна.

137. Марта Шматава, мастак (Мінск)

138. Андрэй Лаўрухін, дацэнт дэпартамента Сацыяльных і палітычных навук Еўрапейская гуманітарнага універсітэта

139. кс. Віктар Місевіч, магістр тэалогіі

140. Кацярына Сюркова, магістр гістарычных навук

141. Наталля Ільініч, настаўніца гісторыі, краязнаўца

142. Эдуард Дубянецкі, Менск, Кандыдат гістарычных навук.

143. Аліна Раматоўская, магістр філалагічных навук (ГрДУ імя Янкі Купалы), Горадня

144. Віктар Марціновіч, Вільня, PhD

145. Ганна Шарэнда (Гродна), магістр педагагічных навук

146. Ігар Сташкевіч, дацэнт БДУ, фізік.

147. Зміцер Панкавец, намеснік галоўнага рэдактара "Нашай Нівы".

148. Александр Майсак,пенсионер,БНФ

149. Крымоўскі Зміцер, грамадзянін

150. Вольга Андрэева, псіхолаг

151. Вітаўт Кіпель (Нью-Джэрсі, ЗША) -- дырэктар Беларускага Інстытута Навукі і Мастацтва (ЗША), даследчык беларускай эміграцыі.

152. Лявон Юрэвіч (Нью-Ёрк, ЗША), -- літаратуразнаўца, даследчык беларускай эміграцыі.

153. Надзея Машкарова.

154. Мікалай Белановіч музыкант

155 .Лявон Вольскі, музыка.

156. Аляксей Руды, аудытар.

157. Анатолий Макушин, Гродно.

158. Сцяпан Стурэйка, магістр гісторыі, культурны антраполаг

159. Валера Руселік, журналіст.

160. Alies' Artsyukhovich, k.f.-m.n., Ph. D. in Chemistry, redaktar Belarusguide.com, naradziwsja i vyras u Harodni, bylu dacent Haradzenskaha Universytetu.

161. Ігар Случак, аўтар ідэі ініцыятывы "Справаводства па-беларуску!"

162. Марына Сахабудзiнава

163. Наталля Сахабудзiнава

164. Максім Фралоў (Менск), інжынер.

165. Аляксандр Сцепаненка, грамадзкі актывіст

166. Ігар Лялькоў, гісторык, намесьнік старшыні Партыі БНФ

167. Ірына Віданава, гісторык.

168. Раман Ерашэвіч, студэнт гістфака 2000-2005 гг. МДУ імя А.Куляшова, прэс-сакратар Беларускага Незалежнага прафсаюза

169. Андрэй Барышнікаў

170. Рыта Бабкіна (Менск)

171. Дзмітры Гурневіч, журналіст (Варшава).

172. Ала Мянько, эканаміст

173. П. Самсонаў (Менск), выкладчык

174. Андрэй Лянкевіч, фатограф.

175. Антон Красноў, Менск.

176. Сяргей Бежалеў, гісторык, псіхолаг.

177. Юрась Чаранкоў, рабочы.

178. Максім Капран (Менск), архітэктар

179. Алесь Давыдоўскi, Менск.

180. Станіслаў Дубянецкі, Менск, кандыдат філасофскіх навук.

181. Ільля Сін, літаратар

182. Генадзь Семянчук, дацэнт кафедры археалогіі і этналогіі Гродзенскага дзяржуніверсітэта імя Янкі Купалы

183. Натальля Паўловіч, дактарантка Польскай Акадэміі навук.

184. Сяргей Скулавец, журналіст.

185. Вадзім Баршчэўскі, журналіст (Віцебск)

186. Сяргей Антусевіч, Менск, намеснік старшыні Беларускага Кангрэсу дэмакратычных прафсаюзаў

187. Вiталь Барташ, PhD студэнт, мовы старажытнага Усходу, унiверсiтэт Франкфурт/Майн

188. Алена Крушальніцкая,праграміст, былая студэнтка Андрэя Чарнякевіча (Прага).

189. Надзея Каладзінская, Менск, выпускніца фізфака ГрДУ 1990 г.

190. Андрэй Юшкевіч.

191. Уладзiмiр Меркулаў, прадпрымальнiк Жодзiна.

192. Яўген Якавенка, Старшыня Гомельскай абласной арганізацыі ТБМ, Гомель.

193. Алена Казлова, часопіс "ARCHE. Пачатак".

194. Кацярына Мерэні

195. Таццяна Міхайлоўская, старшыня МГА "Гісторыка".

196. Вадзім Мартыненка, бізнесмен, уладальнік фірмы.

197. Аляксандр Лібер, заснавальнік незалежнай дасьледчай ініцыятывы "Day Research Belarus"

198. Уладзімір Садоўскі, кандыдат сацыяльных навук, Люблін.

199. Андрэй Вашкевіч (Гродна), гісторык.

200. Александра Малей, магистр искусствоведения

201. Ларыса Кузняцова, чытачка НН, тэхнiк-тэхнолаг,падпiсваюся.

202. Святлана Касцюкевiч, лабарант ПДУ

203. Дмитрий Степанов, моушндизайнер, Витебск.

204. Алесь Кіркевіч, нам. ст. МФ, гарадзенец

205.Алесь Баразенка, журналіст

206. Юры Габрусь, музыкант

207. Віктар Скок - эканаміст г.Баранавічы.

208.Юлія Юркавец, выкладчык кафедры археалогіі і этналогіі Гродзенскага дзяржуніверсітэта імя Янкі Купалы

209.Julia Mazurkiewicz-Sułkowska - doktor nauk humanistycznych - Uniwersytet Łódzki (Лодзь)

210.Яўген Бабіч (Глыбокае)

211.Анджэй Пісальнік (Гродна), журналіст

212. Юрый Кутузаў. Таксама беларус. Смаргонь, БНФ.

213. Нэла Знак, настаўніца гісторыі.

214. Алег Сенкель, вадзіцель

215. Алег Рамашкевіч, Вялікая Бераставіца.

216. Уладзімер Лобач, кандыдат гістарычных навук (Полацк)

217. Хрысціна Клябанава, заснавальнік "Незалежнага кінаклюба", Віцебск.

218. Васіль Сёмуха, перакладчык

219. Сяргей Егарэйчанка, сябра Саюза Беларускіх Пісьменнікаў, Мінск-Нясвіж

220. Зьміцер Юркевіч, мастак

221. Віталь Прэдка (Ваўкавыск), краязнавец

222. Валерый Віцько, горад Стоўбцы.

223. Мікалай Пачкаеў (Вялікабрытанія), вып. ФМА БДУ, M.A., M.Phil. (Кэмбрыдж)

224. Сяргей Скрыпнічэнка, мастак.

225. Святлана Красiкава, дызайнер. Мiнск.

226. Іна Соркіна, канд., гіст. навук, дацэнт (ГрДУ імя Я.Купалы)

227. Алесь Анціпенка, культуролаг, філосаф.

228. Ігар Сандрыгайла

229. Радзівон Сувораў, настаўнік гісторыі гімназіі № 29 г. Мінска

230. Сняжана Рогач, магістр гісторыі (ЕГУ), выпускніца аспірантуры гістфака БДУ, Менск

231. Аляксандр Быстрык, бакалаўр гісторыі Беларусі, магістрант студыяў нацыяналізму

232. Аляксандр Грахоцкі (Гомель), магістр гістарычных навук

233. Мікола Хаўстовіч, гісторык беларускае літаратуры

234. Дзмітрый Люцік (Гродна), гісторык

235. Змiцер Акудовiч

236. Ян Шумскі (Варшава) PhD

237. Аляксей Махнач (Вільня) -- кандыдат гістарычных навук,

238. Таццяна Казак, Горадня, магістр гісторыі, студэнтка ГрДУ у 2001-2006

239. Ірына Філатава (Менск), перакладчык

240. Анастасія Багай (Гродна) - магістр псіхалогіі, студэнтка ГрДУ (2005-2011гг.)

241. Юрый Паўлоўскi, Менск, прадпрымальнiк

242. Валянціна Лебедзева, выкладчык. Гомель

243. Алеся Яфімава, магістр біялагічных навук

244. Злата Ізвалава, Мінск

245. Надзея Шакун, кандыдат філалагічных навук, выкладчык БДЭУ, выпускніца ГрДУ.

246. Янка Трацяк, кандыдат культуралогіі.

247. Cяргей Бароўскі, настаўнік гісторыі, выпускнік ГрДУ

248. Даша Слабчанка, магістр эўрапейскіх навук

249. Віктар Кірэеў.

250. Аляксей Івашчанка, інжынэр

251. Ганна Жаўняровіч, выпускніца гістарычнага факультэта БДУ

252. Таццяна Макаль, дырэктар СШ4 Жодзiна

253. Яўген Трубіла, настаўнік гісторыі, выпускнік гістфака БДУ (Баранавічы).

254. Аляксей Братачкін, гісторык

255. Андрэй Кавалевіч, выпускнік фізічнага і юрыдычнага факультэтаў БГУ

256. Пятро Крышчык, вялікі аматар гісторыі

257. Маргарыта Сцешык, выпускніца гістфака БДПУ.

258. Артур Клінаў, мастак.

259. Марыя Якаўцова, аспірантка гістарычнага факультэта БДУ

260. Галіна Грабоўская, выпускніца гістфака БДУ

261. Максім Яўменаў, гісторык, гарадзенец.

262. Азаров Алексей Николаевич, Запорожье, казак.

263. Анатоль Марозаў, эканаміст

264. Віктар Парфененка, магістар тэалёгіі, Унівэрсытэта кардынала Вышынскага ў Варшаве.

265. Taдэвуш Гавін, PhD. Гродна.

266. Кастусь Прусаў, г. Гомель (мастак, дызайнер, выкладчык Школы мастацтваў 2001-2009 , выпускнік Акадэміі мастацтваў 2006 года).

267. Лізавета Мерляк, Гродна, Беларускі Незалежны прафсаюз, міжнародны сакратар

268. Саханько Сяргей

269. Пятро Маркелаў

270. Настасься Яўмен,магістар палітычных навук (Вільня).

271. Мікола Бамбіза, грамадзянін Рэспублікі Беларусь.

272. Ніна Стужынская, кандыдат гістарычных навук

273. Аляксандр Мілінкевіч, Рух "За Свабоду", краязнаўца

274. Іна Кулей, Камітэт абароны рэпрэсаваных "Салідарнасць"

275. Алесь Госцеў (Гродна), адзін з аўтараў "Гродназнаўства",

276. Вiктар Маслоўскi

277. Людміла Літвінава г. Мінск.

278. Ільля Радзюк, сьвятар, Кіеў - Гродна.

279. Алесь Крой (Гродна). выпускнік БДУ.

280. Вацлау Шчарбiцкi, рабочы (Глыбокае)

281. Віктар Баўкуновіч.

282. Валянцін Грышчанка, інжынер.

283. Ала Сідаровіч, культуролаг

284. Васіль Лапацін, краязнаўца, настаўнік, лаўрэат Міжнароднай Пушкінскай прэміі для настаўнікай рускай мовы і літаратуры 2008 года

285. Ала Захарэвіч, выкладчык кафедры сацыяльна-гуманітарных дысцыплін ПДУ (Наваполацк)

286. Аляксей Ігнатовіч, выкладчык, Менск

287. Наталля Каткова, архітэктар. Менск.

288. Уладзімір Кабердзін.

289. Марыя Сляпцова, студэнтка ЕГУ, Міжнароднае права

290. Аляксандр Друмс, студэнт 3 курса ГрГУ.

291. Мікола Шафарэнка, грамадзянін Рэспублікі Беларусь

292. Вераніка Лапуцька, магістар палітычных навук, студэнтка дактарантуры Польскай Акадэміі навук

293. Вітольд Ашурак г.Бярозаўка.Будаўнік.

294. Наталля Кізюкевіч, гісторык

295. Андрэй Бусько, былы студэнт факультэта матэматыкі ГрДУ.

296. Ева Гілевіч, выпускніца МДЛУ, лінгвіст-перакладчык-выкладчык, Менск

297. Stanislav Hanutsin, mastak.

298. Яўген Чыгір, інжынер, Гродна

299. Вольга Глінская

300. Вольга Раманава (Мінск), кандыдат філалагічных навук

301. Алег Гілеўскі, праграміст, Менск.

302. Антон Астаповіч, старшыня Рэспубліканскага савета Беларускага добраахвотнага таварыства аховы помнікаў гісторыі і культуры,

303. Александр Ковалев, учитель географии

304. Аляксей Ластоўскі, кандыдат сацыялагічных навук.

305. Антон Сурапiн, Менск, журналiст

306. Яўген Юнцэвіч, студэнт юрыдычнага факультэта ГрДУ.

307. Аляксандр Сiраж, чытач "НН"

308. Юры Жук

309. Dr. Felix Ackermann, Visiting DAAD Associate Professor, European Humanities University, Vilnius

310. Змiцер Драздоў (Менск), праграмiст, Менск

311. Алена Касянчук (Птушка), радактар часопіса "LO_ok", Гродна

312. Андрусь Клікуноў, магістр дзяржаўнага кіравання, перакладчык, сябра Рады ГА "БАЖ"

313. Віктар Жыбуль, кандыдат філалагічных навук

314. Таццяна Севярынец (Віцебск). Звольненая настаўніца рускай мовы і літаратуры вышэйшай катэгорыі.

315. Ціна Палынская, хатняя гаспадыня

316. Аляксандр Палынскі, літаратар

317. Vasil Jermakoū, bankir

318. Баранышин Евгений, кандидат физико-математических наук, Минск

319. Гэнік Лойка (Менск), скульптар

320. Ірына Давідовіч, г.Іўе

321. Товстик Татьяна Сергеевна

322. Сяргей Навумчык, намесьнік Старшыні Рады БНР

323. Ілля Чыжоў (Менск). Архітэктар, магістр архітэктуры.

324. Наталля Валчэцкая, юрыст, выпускніца юрфака ГрДУ

325. Раман Хадзько, праграміст, Менск

326. Крывiцкi Павел Анатольевiч, Гародня

327. Таццяна Капітонава, кандыдат філасофскіх навук, Менск

328. Віктар Балошка, Гродна

329. Тарэса Глушакова, дацэнт культуралогіі, кандыдат філасофскіх навук.

330. Наталля Хомiч, Менск, дантыст

331. Міхась Нарынкевіч, гісторык, выпускнік ГрДУ імя Я.Купалы

332. Вольга Ахрук (Беласток), журналіст Радыё Рацыя

333. Ціхан Чарнякевіч, гісторык літаратуры

334. Вадзім Цярлецкi, Гародня.

335. Валянціна Мукес, Germany

336. Міраслаў Лазоўскі

337. Ганна Правалінская (Віцебская вобласць)

338. Stephan Stach, research fellow, Institute for Slavic Studies, Leipzig University, Leipzig, Germany.

339. Аляксандра Ігнатовіч (Вільня), магістарка сацыялогіі, Еўрапейскі гуманітарны універсітэт (Літва)

340. Дзмітрый Антаневіч, каваль, Гародня

341. Юрась Бабіч, кандыдат філалагічных навук.

342. Аляксандр Кузняцоў, перакладчык, Гродна

343. Марына Кузняцова, магістр філалагічных навук, Гродна

344. Вольга Бабкова -- загадчыца аддзела старажытных актаў Нацыянальнага гістарычнага архіва Беларусі

345. Ганна Баўшэвіч, выпускніца ГрДУ ім. Я.Купалы, магістр тэхнічных навук, інжынер-праграміст

346. Сяргей Кандрычын (PhD) Менск

347. Любоў Сычык.

348. Адам Шпакоўскі, біяфізык, кандыдат фізычна-матэматычных навукаў (Менск, Рэспубліка Беларусь).

349. Таццяна Сабалеўская, выпускніца гістфаку ПГУ (2005)

350. Яўген Пілец, Гродна

351. Таццяна Валодзіна, доктар філалагічных навук

352. Нина Лозовская инженер, Минск

353. Андрэй Бондараў, мастак

354. Алег Карбалевіч, г.Рэчыца. Далучаюся.

355. Уладзімір Хільмановіч (Гародня), публіцыст

356. Чарнякевіч І.М. (Гародня).

357. Igor Ivaniuk Varšava (Pôlšča) / Pasynki (Pudlaše)

358. Ігар Ламека, магістр гісторыі, былы навуковы супрацоўнік Гродзенскага дзяржаўнага гісторыка-археалагічнага музея

359. Віктар Сямашка, музыка

360. Вольга Сямашка, юрыст

361. Алесь Сляпцоў, прадпрымальнік.

362. Сяргей Паленік, Берасьце, інжынэр

363. Таццяна Казак, сябра Рады Латвійскага таварыства беларускай культуры "Сьвітанак”

364. Максім Клімковіч -- літаратар

365. Ірына Клімковіч -- журналіст

366. Таццяна Вадалажская, кандыдат сацыялагічных навук, Мінск

367. Мацукевіч Валерый, праграміст, Мінск

368. Вадзім Смок, Гродна

369. Галіна Гаўрылавец, інжынер

370. Алесь Дзянісаў, музыка, журналіст, гісторык па адукацыі (ГрДУ)

371. Калінушкіна Канстанцыя, намеснік рэдактара часопіса "LO_ok", ілюстратар, журналіст, Гародня.

372. Надежда Морозова, Институт литовского языка, Вильнюс

373. Павел Лавринец, доцент кафедры русской филологии Вильнюсского университета

374. Уладзімір Вішнеўскі, мастак, дацэнт кафедры графікі Беларускай дзяржаўнай акадэміі мастацтваў

375. Павал Татарнікаў, мастак, дацэнт кафедры графікі Беларускай дзяржаўнай акадэміі мастацтваў, лаурэат Дзяржаўнай прэміі Рэспублікі Беларусь

376. Раман Абрамчук, Менск, экскурсавод

377. Каткоў Сяргей Аляксандравіч, Салігорск.

378. Юрась Мацко, мастак каваль, Гродна

379. Iгар Мухiн, выхавацель дзiцячага прытулку, Магiлёў

380. Колас Уладзiмiр, слесар , Горадня

381. Юрый Аладзьеў, беларус.

382. Анатоль Скрэчка, грамадзянін

383. Скрабец Мікалай. выпускнік ГрДУ імя Янкі Купалы факультэта турызм і сэрвіс.

384. Аляксей Барабанаў, настаўнік

385. Аляксандар Макаеў, намеснік старшыні Руху Салідарнасці "Разам"

386. Вячаслаў Сіўчык, старшыня Руху Салідарнасці "Разам"

387. Шылоўскі Максім, студэнт ГрДУ ім. Я.Купалы

388. Таццяна Канопкіна, Гародна, Таварыства беларускай школы

389. Валянціна Ракецкая, псіхолаг, Дзеткаўцы.

390. Вадзім Болбас, Светлагорск.

391. Ада Райчонак (Германавічы), краязнаўца, старшыня цэнтра імя Язэпа Драздовіча.

392. Франц Сіўко (Віцебск), пісьменнік.

393. Жыгавец Дзяніс, Гародня, выпускнік гістарычнага факультэта ГрГУ ім. Я. Купалы

394. Уладзімір Бакаў, Гародня

395. Уладзімір Плакса, інжынер. Менск- Нясьвіж.

396. Марыя Булавінская, гісторык.

397. Марыя Куліна (Гродна- Менск), бакалаўр культуралогіі.

398. Марына Драбышэўская, студэнтка.

399. Юлія Гарачанкова (Магілёў), праграміст.

400. Володимир Гончаров, кандидат історичних наук (Україна)

Подпісы пад лістом працягваюць збірацца. Далучайце свае подпісы праз каменты да гэтага артыкула.

0
Наталка Бабіна / Адказаць
05.10.2012 / 14:05
Я не гісторык і не маю навуковых рэгалій, але, калі гэта магчыма і аўтары палічаць мэтазгодным, то хацела б далучыцца да ліста. Як чытачка "Гродназнаўства" і як пісьменніца, якая таксама ставіць адзнаку часу.
0
Жора / Адказаць
05.10.2012 / 16:09
Первый раз слышу, что Смоленчук и Кравцевич доктора наук!
0
Некий Кузя / Адказаць
05.10.2012 / 16:19
Жора, а ты-то кто? Впервые слышим тут некоего Жору...
Паказаць усе каментары/ 449 /
Каб пакінуць каментар, калі ласка, актывуйце JavaScript у наладах свайго браўзеру